SXL Wystawa Barbary Kaczorowskiej

Galeria Stowarzyszenia Kamienica 56

Sienkiewicza 61, Łódż

3-24.09.2020

Z tekstu towarzyszącego wystawie: ” Tytuł wystawy SXL to skróty opisujące rozmiary ubrań. S – small, XL – extra large, mały i bardzo duży rozmiar, gabaryt, wielkość czy zasięg.Na wystawie prezentowane są prace dwóch artystek Barbary Kaczorowskiej i Beaty Marcinkowskiej. Łączy je obecność drugiego człowieka konieczna do ich powstania. Jednak dystans jaki dzielił autorki od osób mających wpływ na powstanie tych realizacji był różny. Od tytułowego S, aż do XL.

Beata Marcinkowska prezentuje 4 prace z serii „Uchwycone emocje”. Są to zapisy wrażeń i odczuć zmysłowych zebranych podczas krótkich spotkań z różnymi osobami. Powstały w czasie, kiedy nikt nie myślał o ograniczeniu odległości między ludźmi. Prace tworzone były w bezpośrednim kontakcie z drugą osobą, w bliskości umożliwiającej dotykanie się plecami. Była to kontemplacja w bliskości, w bezruchu, w uważnej obecności tu i teraz. Efekt końcowy działań artystki został utrwalony na zwiewnych tkaninach.

Kolekcja prac malarskich Barbary Kaczorowskiej powstała w rzeczywistym, koniecznym w sytuacji pandemicznej, dystansie społecznym. Przez wiele miesięcy, co tydzień, za pomocą wirtualnych narzędzi, spotykała się grupa kobiet, aby malować. Spotkania, które moderowała autorka i w których również uczestniczyła jako twórca,  w sposób naturalny przerodziły się w sesje arteterapeutyczne. Potrzebą grupy było wytworzenie więzi, relacji i przetworzenie emocji na wizualny, malarski komunikat. Autorka sięga po nietypowe dla siebie tworzywo – tradycyjny warsztat malarski, to też wynik pandemicznych ograniczeń.