Konferencja 19-20 X 2017 r.

„Świat z perspektywy sztuki, sztuka w perspektywie świata. Wyzwania współczesnej edukacji artystycznej”
Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału

w Międzynarodowej Konferencji

„Świat z perspektywy sztuki, sztuka w perspektywie świata.

Wyzwania współczesnej edukacji artystycznej”

organizowanej przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Konferencja odbędzie się w dniach 19-20 X 2017 r. w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”

oraz w Muzeum Okręgowym w Toruniu.

Celem konferencji jest wymiana poglądów, idei, koncepcji związanych z szeroko rozumianą edukacją artystyczną oraz zintegrowanie środowiska osób zajmujących się tą problematyką. Zadanie kierowane jest do teoretyków, artystów, edukatorów, nauczycieli, zajmujących się zagadnieniami edukacji artystycznej we wszystkich rodzajach szkół, pracujących z różnymi grupami wiekowymi. Planowane jest opublikowanie wystąpień uczestników w postaci tomu pokonferencyjnego.

W trakcie paneli dyskusyjnych oraz w ramach sesji problemowych i plakatowych zamierzamy dyskutować nad zagadnieniami koncentrującymi się wokół 3 obszarów: Świat z perspektywy sztuki, Sztuka w perspektywie świata, Wyzwania współczesnej edukacji artystycznej.

Przedmiotem naszych zainteresowań będą przykładowe zagadnienia:
1. Świat z perspektywy sztuki
Przestrzenie sztuki; Współczesny odbiorca i jego kompetencje do recepcji sztuki; Rola nowych mediów oraz technologii w kształtowaniu praktyk artystycznych; Obraz reprezentacji świata w nowych mediach; Edukacja artystyczna i problematyka zawłaszczania rzeczywistości przez (hiper)medialne obrazy.
2. Sztuka w perspektywie świata
Status i funkcje sztuki w świecie ponowoczesnym; Społeczne i poznawcze funkcje sztuki; Sztuka i wyzwania globalizującego się świata; Nowe zjawiska artystyczne; Sztuka w orbicie kultury popularnej.
3. Wyzwania współczesnej edukacji artystycznej
Cele współczesnej edukacji artystycznej; Edukacja artystyczna a status dzieła w sztuce; Kształcenie w strukturach szkolnictwa artystycznego w kontekście nowych wyzwań kulturowych i edukacyjnych; Nowe technologie w nauczaniu i uczeniu się dzieci i młodzieży w zakresie kształcenia artystycznego; Dylematy funkcjonowania nauczycieli przedmiotów artystycznych; Trójpodmiotowość (rodzice, dziecko/uczeń, nauczyciel) w kształceniu artystycznym; Miejsce edukacji artystycznej na poszczególnych etapach kształcenia (od przedszkola po szkoły wyższe); Rola uniwersytetu i uczelni artystycznych w działaniach edukacyjnych; Zadania i szanse edukacji artystycznej w przestrzeniach pozaszkolnych; Dostęp do kształcenia ustawicznego w zakresie edukacji artystycznej; Estetyki popularne jako element kształcenia artystycznego.

Konferencji patronuje Komitet Programowy w składzie: prof. dr hab. Eugeniusz Józefowski (ASP Wrocław), prof. dr hab. Wiesława Limont (UMK Toruń), prof. dr hab. Witold Chmielewski (UMK Toruń), dr hab. Zbigniew Taszycki (AS Szczecin), prof. Jędrzej Gołaś (UMK Toruń), prof. art. mal. Piotr Klugowski (UMK Toruń), dr hab. Marcin Jaworski (UMK Toruń), dr hab. Anna Boguszewska (UMCS Lublin), dr Beata Marcinkowska (ASP Łódź), dr Bernadeta Didkowska (UMK Toruń), prof. dr hab. Zofia Konaszkiewicz (AM Warszawa), prof. dr hab. Elwira Śliwkiewicz-Cisak (AM Warszawa), dr hab. Magdalena Wdowicka-Mackiewicz (AM Poznań), dr Małgorzata Sierszeńska-Leraczyk (AM Poznań), dr hab. Grażyna Poraj (UŁ Łódź), dr Anna Antonina Nogaj (UKW Bydgoszcz), dr Ewa Fabiańska-Jelińska (AM Poznań), dr Ewa Muzioł (OSM Gdańsk), mgr Magdalena Cynk-Mikołajewska (ZSM Toruń). Powołano także Komitet Organizacyjny, w skład którego wchodzi 9 osób, w tym 2 sekretarzy naukowych: dr Bernadeta Didkowska i mgr Joanna Cieślikowska.

Informacje organizacyjne
Zgłoszenia na konferencję prosimy przesyłać do 5 września 2017 r. drogą elektroniczną na adres:

konferencjaZEA_UMK@wp.pl

na załączonym „Formularzu zgłoszeniowym”. W zgłoszeniu należy podać tytuł wystąpienia oraz dołączyć jego streszczenie do 1500 znaków, zawierające zarys prezentowanej problematyki.
Opłata konferencyjna wynosi:
– 400 zł (udział czynny)
– 250 zł (udział czynny – studenci, doktoranci)
– 150 zł (udział bierny).

Opłaty za uczestnictwo w konferencji prosimy dokonać przelewem bankowym na konto:

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Bank Millennium S.A. w Warszawie

z dopiskiem: „ZEA_UMK, imię i nazwisko uczestnika konferencji”

Opłata pokrywa koszty organizacji konferencji, materiałów konferencyjnych, publikację pozytywnie zrecenzowanego tekstu osób biorących czynny udział w konferencji, przerwy kawowe, uroczystą kolację. W przypadku wspólnego wystąpienia autorzy uiszczają odrębne opłaty i wypełniają odrębne zgłoszenia z zaznaczeniem współautorstwa. W przypadku rezygnacji z uczestnictwa po dokonaniu wpłaty organizatorzy nie zwracają opłaty konferencyjnej.

Dalsze informacje organizacyjne przesłane zostaną w Komunikacie 2.

Serdecznie zapraszamy!

Dr hab. Marcin Jaworski
Przewodniczący Konferencji

Organizatorzy:

Zakład Edukacji Artystycznej
Wydział Sztuk Pięknych
Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu; Muzeum Okręgowe w Toruniu;
Stowarzyszenie Przyjaciół Wydziału Sztuk Pięknych UMK; Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu; Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu; Pomorskie Towarzystwo Muzyczne w Toruniu; Zespół Szkół Muzycznych w Toruniu
Formularz zgłoszeniowy.doc

Formularz zgłoszeniowy.pdf